Koliko dni bi zdržali brez spanja?

Ste se kdaj vprašali, kako dolgo lahko zdržite brez spanja? In ali ste se kdaj odločili preizkusiti to misel?

Večina nas spi 6-8 ur na dan, kar pomeni, da smo budni 16-18 ur. Po določenem številu ur budnosti nas telo počasi prisili, da se umirimo in zapremo oči.

Kaj, če tega ne naredimo in ignoriramo kar nam telo sporoča? Ali če kljub utrujenosti ne moremo zaspati?

To vprašanje je navdihnilo številne znanstvenike, ki so se v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja osredotočili na preučevanje negativnih učinkov pomanjkanja spanja.
Najbolj znan rekord: 201 ura brez spanja (8,4 dni)

SPLETNI NAKUP

DJ Peter Tripp – eden izmed 40 najbolj znanih radijskih osebnosti iz sredine petdesetih let prejšnjega stoletja – je sodeloval pri enem najbolj znanih poskusov pomanjkanja spanja. Njegova kariera je dosegla vrhunec po zaslugi 201-urnega maratonskega vodenja radijskega programa brez spanja.

Večino časa je preživel v stekleni kabini na Times Squaru, preostanek pa v hotelski sobi čez cesto, kjer je nad njim bdela kopica znanstvenikov.

Po treh dneh se je Tripp iz popolnoma neumnih razlogov začel histerično smejati in imel je pogosta nihanja razpoloženja. Nenadoma je postal razburjen, zmeden ali paranoičen, prav tako je haluciniral. Sprva je šlo za preproste halucinacije, kot so pajčevine na obrazih ljudi ali pa je videl žuželke, ki so bile pravzaprav madeži na mizi. A kmalu so halucinacije postale intenzivnejše – kot sanje, a v budnem stanju. Videl je bele miši in mucke, ki tečejo naokoli. Proti koncu svojega vigilantskega potovanja je Tripp postal nekoliko psihotičen. Mrzlično je brskal po predalih za skritim denarjem in znanstvenike obtožil, da so ga poskušali poškodovati. Nič več se mu ni zdelo smiselno, zato je začel trditi, da v resnici ni Peter Tripp, ampak je samo prevzel njegovo vlogo. Ko je Tripp dosegel zastavljeni cilj 200 ur brez spanja, naj bi ostal buden še eno uro, da so znanstveniki lahko opravili še nekaj testov. Po tem je zaspal za 13 ur. Ta poskus je na DJ Trippu žal pustil negativne posledice. Postal je nerazpoložen, potrt in depresiven. Pogosto se je prepiral tudi s šefom, bil je odpuščen kot radijski voditelj in se je štirikrat ločil. Nekateri pravijo, da ga je teh 8 dni nespanja za vedno spremenilo.

Vpliv pomanjkanja spanja na motorične in kognitivne funkcije

Znanstveniki pravijo, da je dnevna zaspanost, tudi med dolgočasnimi aktivnostmi, lahko znak, da niste dovolj spali. Po njihovem mnenju, če ne zaspite v 5 minutah po odhodu v posteljo, imate verjetno resne težave s spanjem ali motnjo spanja.

Čeprav se zavedamo, da vsi potrebujemo kakovosten počitek za normalno delovanje, nam lahko spanec pokvari marsikaj. Na primer delo v nočnih izmenah, pogosta službena potovanja, stres, depresija, hormonske spremembe … naj naštevamo dalje?

In pomanjkanje spanja lahko povzroči številne simptome:

  • bolečine v mišicah
  • zamegljen vid
  • depresija
  • daltonizem
  • izguba koncentracije
  • šibek imunski sistem
  • omotica
  • podočnjaki
  • hiperaktivnost
  • nejasen govor
  • glavoboli …

Ni treba posebej poudarjati, da lahko dolgotrajno pomanjkanje spanja močno vpliva na naše motorične in kognitivne funkcije. A kljub temu smo se vsi vsaj enkrat v življenju srečali z nespečnostjo.

Največji razlog je sodoben način življenja, v katerem se je spanju preprosto treba odreči …

Lahko preživite brez spanja?

Negativni učinki pomanjkanja spanja se začnejo z majhnimi simptomi in lahko v zelo kratkem času uidejo izpod nadzora. Vsekakor nas pomanjkanje spanja oslabi na telesni, čustveni in kognitivni ravni in če smo dovolj dolgo prikrajšani za spanje, je rezultat lahko smrtonosen.

To je redka in neozdravljiva motnja spanja, znana kot smrtna družinska nespečnost (FFI). Pojavi se v odrasli dobi, prvi simptomi, kot so tresenje, znojenje in tesnoba, pa se začnejo pojavljati po nekaj neprespanih nočeh. Simptomi se sčasoma poslabšajo, dokler bolnik zaradi izčrpanosti končno ne pade v komo.

Skratka, kljub vsem dejstvom in znanstvenim poskusom ni znano, koliko časa bi zares zdržali brez spanja. Vse je odvisno od človeka do človeka – od psihične in fizične kondicije.

Če pa ste se želeli preizkusiti v boju za Guinnessovo knjigo rekordov, vam moramo povedati, da je ta kategorija zaradi negativnih vplivov na zdravje, fizične in psihične sposobnosti že zdavnaj umaknjena.

Raje tekmujete v čim boljšem spancu. Kdo bo bolj spočit? Vi ali vaši prijatelji? Da jih premagate, spite na kakovostni vzmetnici in blazini

Oglejte si naše vzmetnice!

SPLETNI NAKUP


Naslovna fotografija: Adobe Stock
Avtorica: Tana Stiglic Juhart
Lektorirala: Melanija K. Matoh

V kolikor izdelkov ni na voljo v spletni trgovini, nas obiščite v 4. nadstropju veleblagovnice Nama ali nam pišite na perfecta.nama@perfecta.si in potrudili se bomo ustreči vašim željam.

Aktualno

casibomcasibom girişCASİBOMCasibomholiganbet girişcasibom girişCasibomcasibomjojobetcasibomcasibom güncel girişcasibomcasibom girişcasibom girişcasibom girişCasibom Girişcasibomcasibomcasibom 780JOJOBETjojobetgirişi jojobetjojobet giriş